Duński producent zintegrowanych silników serwo i silników krokowych JVL zawarł umowę na dostawę silników do 1000 respiratorów produkowanych dla norweskich władz. Wykonawcą respiratorów są norweskie firmy Lærdal Medical i Servi Group. Urządzenia trafią do szpitali w ciągu kilku najbliższych tygodni, aby ratować życie pacjentów chorych na COVID-19.

Czas ma kluczowe znaczenie

Wyprodukujemy 1000 efektywnych kosztowo aparatów w ekspresowym tempie – mówi Tore Lærdal, CEO Lærdal Medical. Twierdzi też, że plan firmy obejmuje produkcję respiratorów w takiej cenie, aby mogły one znaleźć zastosowanie również w krajach o słabszej gospodarce, dotkniętych epidemią koronawirusa.

Nowy typ respiratora został opracowany we współpracy producentów z rządowym instytutem badawczym, prowadzący badania dla norweskich sił zbrojnych (FFI). Aparat ma pomóc pacjentom, którzy nie są jeszcze w stanie zagrożenia życia. Dzięki temu droższe, bardziej zaawansowane respiratory podtrzymujące życie, będą zarezerwowane dla osób w nagłej potrzebie.

Norweskie siły zbrojne planują dalsze użycie nowego typu respiratora w szpitalach polowych, udostępniając urządzenia szpitalom dla ludności cywilnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Premier Norwegii Erna Solberg wyraziła ogromną satysfakcję z powodu tak szybkiej reakcji, porozumienia i produkcji 1000 respiratorów. Stwierdziła też, że najprawdopodobniej sama Norwegia nie będzie potrzebowała wszystkich respiratorów, co daje państwu możliwość do wniesienia swojego wkładu na rzecz wsparcia społeczności międzynarodowej.

Duże zaangażowanie pracowników JVL

Umowa z producentami respiratorów powoduje, że dział produkcyjny JVL pracuje przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomóc w produkcji respiratorów w tak trudnych dla nas wszystkich czasie – powiedział Mads Vernon Jørgensen, CEO JVL.

Norweski zespół programistów wybrał silniki JVL po serii dokładnych testów i badań. Produkcja silników rozpoczyna się natychmiast w Danii. To szczególne zamówienie nie wpływa na realizowanie zamówień innych klientów.

– Już na początku epidemii COVID-19, JVL zdecydował, że produkcja powinna być kontynuowana w miarę możliwości. Teraz widzimy, że to była właściwa decyzja – mówi Mads Vernon Jørgensen.

W celu dostarczenia 1000 silników do Norwegii, JVL postępuje zgodnie z oficjalnymi zaleceniami i wytycznymi, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w tym zachowanie odpowiedniej odległości między pracownikami i regularne stosowanie środków dezynfekujących. Tylko pracownicy produkcji oraz kilku innych, kluczowych dla projektów pracowników przebywa fizycznie w fabryce JVL na północy Kopenhagi. Reszta zespołu firmy pracuje zdalnie w swoich domach.

Zintegrowane silniki krokowe

Silniki zastosowane w projekcie respiratorów to zintegrowane silniki krokowe z nowej serii ServoStep. Ich kluczową zaletą jest integracja silnika z innymi elementami układu wykonawczego – enkoderem, sterownikiem oraz protokołem komunikacyjnym Industrial Ethernet.

Aby uzyskać więcej informacji na temat silnika, kliknij tutaj.