Projektowanie maszyn może być skomplikowane. Z pomocą przychodzą narzędzia Tolomatic, które pozwalają na dokonywanie modyfikacji w produktach standardowych oraz dobór niestandardowych siłowników elektrycznych.

Przydałby ci się siłownik z powłoką epoksydową? A może inny rodzaj paska? Zmieniły się założenia i należy zwiększyć skok? Zwykle zmiana funkcji produktu katalogowego to prosta sprawa. Potrzebujesz zatem zmodyfikowanego produktu standardowego. Mówimy o takim, gdy zmiany dokonywane w produkcie są nieskomplikowane. Najczęściej modyfikacje te dotyczą niestandardowej długości, różnych rodzajów pasów, różnych funkcji bezpieczeństwa, materiału, z którego ma być wykonany produkt (np. stal nierdzewna) i wielu innych cech produktu.

Jednak możliwości Tolomatic nie ograniczają się jedynie do tworzenia zmodyfikowanych produktów standardowych. Czasami konstruktorzy potrzebują szytego na miarę, customizowanego siłownika do określonej aplikacji. W wyniku takiego złożonego procesu modyfikacji powstają produkty niestandardowe. Zdarza się tak, że siłowniki produkowane na specjalne zamówienie klienta wchodzą do katalogu Tolomatic jako rozwiązania standardowe. Wszystko jednak zależy od aplikacji i sposobu wykorzystania w niej siłownika.

Zmodyfikowany standard

Zmodyfikowany produkt standardowy definiujemy jako produkt katalogowy z niewielką liczbą zmienionych lub dodanych funkcji w celu dopasowania do określonych wymagań. Modyfikacje wahają się od prostych do złożonych. Na przykład widoczny na zdjęciu beztłoczyskowy moduł paskowy został zmodyfikowany w taki sposób, że port odpowietrzający umieszczony został w określonym miejscu. Tę modyfikację możemy zaliczyć do prostych. Dodatkowo, moduł pokryty został niebieską powłoką epoksydową, dzięki czemu może niezawodnie działać w trudnych warunkach środowiskowych. Była to stosunkowo złożona modyfikacja ze względu na liczbę części, które musiały być indywidualnie powlekane przed montażem.

Inne typowe modyfikacje obejmują:

  • Niestandardowy sposób montażu silnika – obszerna baza modeli silników opracowana przez Tolomatic („Your Motor Here”) ułatwia dopasowanie sposobu montażu do wybranego silnika. Siłownik dostarczany jest z odpowiednimi płytami montażowymi i łącznikami. Zdarza się jednak, że w bazie nie ma jakiegoś typu silnika. W tej sytuacji Tolomatic oferuje customizowany sposób montażu pod konkretny silnik.

 

  • Specjalne sprzęgła – typowe prośby związane z modyfikacjami obejmują połączenia za pomocą sprzęgła krzyżakowego, sprzęgieł do napędów serwo oraz sprzęgła z wpustem.

 

  • Modyfikacja elementów mocowania siłownika – czasami mocowanie siłownika wymaga innego układu otworów lub innego rozmiaru gwintu.

 

Przykład modyfikacji produktu katalogowego: Przesuwanie kolektora dysz chłodzących

W obrabiarce do szlifowania kół zębatych, strumień chłodziwa musi być zawsze precyzyjnie skierowany na ściernicę, aby zapewnić jak najlepsze wykończenie. W pierwotnej konstrukcji głowicy chłodzącej, siłownik elektryczny poruszał ponad 20-kilogramowym kolektorem chłodniczym przyrostowo w miarę zużywania się ściernicy i zmiany jej wymiarów. Jednak siłownik czasami miał problemy z poruszaniem ciężkiego kolektora, co zwiększało tarcie. W takiej sytuacji głowica chłodząca traciła pozycję, a maszyna się zatrzymywała.

Nowy siłownik potrzebny do obsługi kolektora miał zmieścić się w ograniczonej przestrzeni i dobrze znosić mokre środowisko pracy. Siłownik elektryczny RSA z napędem zamontowanym w linii zaoszczędził miejsce, jednocześnie spełniając wymagania dotyczące siły. W celu dostosowania siłownika do pracy w mokrym środowisku, zmodyfikowano go poprzez dodanie uszczelnień i przedniego kołnierza, które zapobiegają wnikaniu wilgoci. Dzięki tym stosunkowo prostym zmianom, udało się wyeliminować usterki w maszynie i zwiększyć wydajność.

Produkt niestandardowy: zaczynając od czystej kartki

Produkt niestandardowy definiujemy jako rozwiązanie, które swój początek ma na czystej kartce. To produkty, których nie można znaleźć w katalogu, ale sprawdzają się doskonale w specjalnych aplikacjach. Opracowanie siłownika, który spełni odpowiednie warunki, wymaga ścisłej współpracy Tolomatic z klientem. W historii naszej działalności mamy już kilka znaczących sukcesów, które stały się efektem pracy nad produktami niestandardowymi. Bywa, że produkty niestandardowe stają się produktami katalogowymi. Siłownik Tolomatic ServoWeld stworzyliśmy w oparciu o specjalne wymagania, teraz jest naszym produktem standardowym. Podobnie stało się z siłownikiem IMA ze stali nierdzewnej (IMA-S), serią ERD i TRS.

Aplikacja z użyciem niestandardowego siłownika: wyrównanie rejestru kolorów na wielkoskalowej komercyjnej prasie drukarskiej

W pierwotnej konstrukcji prasy drukarskiej producent zastosował niskoprofilowy i ekonomiczny beztłoczyskowy paskowy moduł liniowy do przesuwania i ustawiania kamery monitorującej proces rejestracji koloru. Niski profil i ekonomia były pożądanymi cechami. Jednak z powodu otwartej konstrukcji modułu, drobne cząstki pyłu powstające z resztek papieru osadzały się w układzie łożysk. Wymagało to częstych przebudów, nie wspominając o spowolnieniu prasy. Klient potrzebował nowych modułów, które łatwo zastąpią dotychczasowe rozwiązanie.

Tolomatic opracował niestandardowy paskowy moduł beztłoczyskowy z uszczelnieniem wewnętrznych łożysk i taśmą przeciwpyłową. Jednocześnie zapewnił wymagane parametry pracy: długość skoku ponad 3 m, prędkość 110 mm/s, obciążenie 1,3 kg.

W rezultacie moduł o długiej żywotności i zamkniętej konstrukcji przyczynił się do skrócenia okresu przestojów oraz zredukowania kosztów konserwacji.

 

 

Oryginalna wersja artykułu pochodzi z bloga Tolomatic i można ją znaleźć pod adresem: https://tinyurl.com/r8cezps