Netzer Precision Motion Sensors prezentuje najnowsze, przełomowe osiągnięcie w zakresie rozmiaru enkodera absolutnego. Model DS-16 ma zaledwie 16 mm średnicy i waży 3 gramy. Charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją i jest przeznaczony do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Wraz z wprowadzeniem na rynek najmniejszego enkodera na świecie - DS-16, Netzer po raz kolejny potwierdza swoje kompetencje w sferze produkcji miniaturowych, lekkich czujników o bardzo wysokiej dokładności.

Nowy enkoder przelotowy DS-16 firmy Netzer ma duży potencjał do zastąpienia potencjometrów i enkoderów inkrementalnych w aplikacjach, w których wymagane są bardzo małe czujniki. Do tej pory konstruktorzy tego typu maszyn dla branży medycznej i zbrojeniowej oraz robotów zdani byli na miniaturowe rozwiązania nie informujące o pozycji absolutnej.

Precyzja w miniaturowym wydaniu – enkoder przelotowy

Poza tym, że DS-16 jest najmniejszym enkoderem na świecie, charakteryzuje się także niezrównaną wydajnością. Jego rozdzielczość wynosząca 16 bitów i dokładność sięgająca 0,035°, sprawiają że najnowsze rozwiązanie Netzera staje się niedoścignionym wzorem dla potencjometrów, enkoderów inkrementalnych, a nawet enkoderów opartych o efekt Halla. Co więcej, dostępne dla tego modelu są interfejsy cyfrowe SSI lub BISS-C, a liczne opcje okablowania i złączy zapewniają szybką i bezproblemową integrację.

Enkoder przelotowy

Podobnie jak inne enkodery serii DS, działanie modelu DS-16 oparte jest o technologię wykrywania pojemnościowego, co zapewnia wiele korzyści. Enkoder jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, może znajdować się w sąsiedztwie dysków i innych komponentów. “Holistyczny” wirnik enkodera daje informacje wyjściowe o pozycji na podstawie całego pola, a nie tylko pojedynczej linii, jak w przypadku enkoderów optycznych. Wirnik jest lekki i bezstykowy, co sprawia, że jest wyjątkowo odporny na wysokie poziomy wstrząsów i wibracji.

Szeroka gama zastosowań w trudnych warunkach – enkoder przelotowy

Wszystkie enkodery Netzer można szybko zainstalować i skalibrować za pomocą oprogramowania Netzer Electric Encoder Explorer, dostępnego bezpłatnie na stronie internetowej Netzer (www.netzerprecision.com). Interfejs programu jest niezwykle intuicyjny. Zapewnia użytkownikowi informację o właściwej instalacji mechanicznej oraz umożliwia sterowanie dodatkowymi funkcjami, takimi jak bazowanie czy zmiana kierunku zliczania.

Enkodery serii DS znaleźć można w aplikacjach lądowych, lotniczych, morskich i kosmicznych. Dzięki modyfikacji czujników do użytku na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz na orbicie geostacjonarnej, Netzer może zaoferować wiele opcji, m.in. płytki PCB o niskiej emisji gazów, odporne na promieniowanie oraz testowane termicznie i próżniowo.

 

Więcej informacji na temat enkodera DS-16 można znaleźć w zakładce Produkty na naszej stronie.

Oryginalna wersja artykułu pochodzi ze strony internetowej Netzer i można ją znaleźć tutaj