Gimbale możemy nazwać stabilizatorami, które umożliwiają obiektom stabilną rotację w przynajmniej jednej osi ruchu. W profesjonalnych, przemysłowych zastosowaniach urządzenia te instalowane są na mobilnych platformach, takich jak statki i drony. Gimbale są niezbędne, aby zapewnić stabilizację kamery i innych urządzeń rejestrujących obraz, podczas ruchu z lewej do prawej, w górę oraz w dół, niezależnie od tego czy wykonują pełny obrót 360° czy jedynie częściowy obrót.

Po co enkoder w gimbalu?

Niezwykle pożądanym komponentem w profesjonalnych zastosowaniach są enkodery instalowane na osiach gimbali. Dzięki enkoderowi użytkownik gimbala otrzymuje pełną informację na temat położenia kamery względem platformy.

Gimbale z enkoderem vs. konfiguracje bez enkodera

Kamery o krótkiej ogniskowej mogą z powodzeniem działać bez potrzeby instalowania enkodera. Dla średnich i długich ogniskowych kamery, zamontowanie enkodera na silniku gimbala jest niezbędne.

Prawdopodobnie jedyną zaletą posiadania gimbala bez enkodera jest nieskomplikowany układ elektroniczny i mechaniczny. Zdaje to jednak egzamin jedynie w prywatnych zastosowaniach.

Electric Encoders produkcji Netzer to enkodery łączące w sobie najlepsze cechy czujników optycznych i magnetycznych. Oparte są na zaawansowanej technologii wykrywania pojemnościowego, enkodery Electric Encoders są proste w użyciu, wytrzymałe i solidne oraz tworzą praktycznie bezawaryjny mechanizm.

Enkodery Netzer Electric Encoders charakteryzują się szerokimi możliwościami customizacji, dużą prędkością operacyjną, szerokim zakresem średnic, niskim profilem, niskim poborem mocy oraz możliwością wyboru protokołu komunikacyjnego, co czyni je odpowiednimi dla wielu rodzajów aplikacji przemysłowych, w tym np. w branży militarnej, energetyce czy w produkcji filmowej.

Korzyści wynikające ze stosowania enkoderów w gimbalach

Przy poprawnej instalacji i użytkowaniu, enkodery zapewniają niezwykle płynne przejście po jakichkolwiek zakłóceniach. Podczas trybu śledzenia, nie wystąpi “dryfowanie” przy odchyleniu. Dodatkowo, dzięki enkoderowi, pozycja gimbala w odniesieniu do platformy, jest bez przerwy monitorowana.

Niezaprzeczalnie, enkodery w gimbalach zapewniają szereg korzyści. Należy jednak pamiętać o 3 rzeczach, których nie zapewnią enkodery:

  1. Nie zapewnią nawigacji bezwładnościowej, za którą odpowiada żyroskop.
  2. Enkoder nie rozwiąże również problemów z mechaniką, dlatego też sam gimbal oraz wszystkie jego komponenty powinny funkcjonować bez zarzutu.
  3. Enkoder nie zniweluje błędów wynikających z nieprawidłowego wyważenia gimbala.

Podsumujmy zatem korzyści, jakie przynosi zamontowanie enkodera na silniku gimbala:

  1. Informacja zwrotna na temat położenia gimbala względem pierwotnego układu odniesienia przez cały czas.
  2. Najwyższy stopień precyzji sterowania.
  3. Likwidacja dryftu pływania.
  4. Płynne przejście do właściwego trybu po ewentualnych zakłóceniach.

 

Artykuł opracowany został na podstawie artykułu “Encoder Gimbal Motor” dostępnego na stronie internetowej Netzer Precision Position Sensors: https://tinyurl.com/4hyakw4s