Wiodący producent zintegrowanych silników serwo i zintegrowanych silników krokowych, duńska firma JVL A/S, wprowadziła protokół DMX512 na interfejsie RS422/RS485 dla wszystkich silników krokowych serii ServoStep. To dobra wiadomość zwłaszcza dla branży rozrywkowej i kultury, ponieważ DMX512 najczęściej wykorzystywany jest do sterowania oświetleniem scenicznym oraz innymi efektami scenicznymi.

Za pomocą protokołu DMX512 możliwe jest łatwe sterowanie oświetleniem scenicznym, w tym ustawianie ostrości, koloru i intensywności świateł. Dzięki DMX512 można również kontrolować obrót i pochylenie opraw oświetleniowych czy zarządzać bardziej zaawansowanymi profilami ruchu. Zastosowanie nowego protokołu w zintegrowanych silnikach krokowych serii ServoStep oznacza także niski koszt sterowania zaworami przepływu wody. Sprawdzi się też w dowolnej aplikacji sterowania ruchem, zapewniając szybkie, wieloosiowe sterowanie.

Najważniejsze cechy silników krokowych JVL ServoStep z protokołem DMX512

Protokół DMX wspiera kontrolę pozycji, trybu działania, prędkości i przyspieszenia silnika. Przeznaczony jest do pracy z zestawem wielu silników, z których każdy może pracować z inną prędkością, przyspieszeniem, w innym trybie i pozycji.

Wybierając protokół DMX512 możemy liczyć na praktycznie nieograniczoną liczbę osi oraz obsługę do 32768 wszechświatów, z których każdy ma do dyspozycji 512 kanałów DMX. W zależności od tego, jakie parametry pracy mają silniki, możliwe są różne kombinacje silników i kanałów. Przykładowo – jeśli każdy silnik ma pracować w innej pozycji i w innym trybie, ale mogą one dzielić kanały odpowiadające za prędkość i przyspieszenie, aż 170 silników może działać na raz w ramach jednego uniwersum DMX.

Wszystko to pod warunkiem użycia przewodów sieciowych kategorii CAT5 i protokołu sterowania Art-Net. Ponadto, zintegrowane silniki krokowe serii ServoStep z protokołem DMX512 mają wbudowane ePLC z 8 wejściami cyfrowymi dla dodatkowych funkcjonalności. Komunikacja z silnikiem i jego diagnostyka może odbywać się w pełni w autorskim oprogramowaniu JVL, pod nazwą MacTalk. Możliwa jest również customizacja silników z protokołem DMX512 na specjalne zamówienie producentów aplikacji.

Okno konfiguracji DMX512 w oprogramowaniu MacTalk®

Każdy silnik ma wbudowanych 8 sygnałów IO, które mogą być wykorzystane jako wejścia/wyjścia cyfrowe lub analogowe. Można ich użyć do bazowania lub jako krańcówki, a także w innym celu, eliminując w ten sposób konieczność łączenia długimi kablami z urządzeniem DMX Master. Dostęp do sygnałów IO możliwy jest również poprzez komendy DMX512. Protokół ten charakteryzuje się szybkością przesyłu wynoszącą 250 kbit/s. Wydawać się może, że nie jest to zawrotna prędkość. Pozwala ona jednak na przesłanie nowych danych do 512 silników w zaledwie 16,4 ms. Skuteczności protokołu DMX512 wielokrotnie dowiedziono w projektach scenicznych i artystycznych, w których potrzebne było użycie ponad 200 osi.

Informacje ogólne na temat protokołu DMX512

DMX512 (Digital Multiplex) to standard dla cyfrowych sieci komunikacyjnych, który jest powszechnie używany do sterowania oświetleniem scenicznym i efektami. Pierwotną intencją twórców DMX512 było opracowanie standardu sterowania ściemniaczami świateł. Wkrótce stał się on podstawową metodą łączenia kontrolerów (takich jak konsola oświetleniowa) ze ściemniaczami i urządzeniami efektów specjalnych, takimi jak wytwornice mgły i inteligentne oświetlenie. W ostatnich latach zastosowanie protokołu DMX512 rozszerzono na różne, niesceniczne rodzaje oświetlenia, np. sznury lampek świątecznych i billboardy elektroniczne. Obecnie, DMX512 używany jest do sterowania dowolnymi obiektami, a jego popularność wciąż rośnie.

DMX512 nie ma funkcji automatycznego sprawdzania i korekcji błędów, dlatego nie jest odpowiednim protokołem do potencjalnie niebezpiecznych aplikacji, np. w pirotechnice oraz sterowania scenicznym systemem olinowania, służącym do podnoszenia przedmiotów i ludzi. Zdarzają się fałszywe wywołania, spowodowane zakłóceniami elektromagnetycznymi, zastosowaniem niewłaściwej końcówki przewodu, zbyt długich kabli lub kabli niskiej jakości.