Konsumenci oczekują, że żywność, którą kupują, będzie smaczna i niedroga, a przede wszystkim bezpieczna. Sojusznikiem producentów na drodze do spełnienia tych oczekiwań zawsze była automatyzacja produkcji, w związku z czym powszechnie wykorzystuje się siłowniki  elektryczne przemysłowe, które umożliwiają przystępność cenową i zapewniają niezmiennie wysoką jakość żywności. W tym artykule opowiemy, czym są te mechanizmy w kontekście zastosowania ich w przemyśle i jak wygląda ich działanie. 

Bezpieczne produkty żywnościowe i napoje – co to oznacza? Bezpieczna żywność jest wolna od zanieczyszczeń. Podstawowym wymogiem w produkcji jest więc czystość sprzętu używanego do przetwarzania produktów spożywczych, za które odpowiada producent. Skupię się zatem na przeglądzie rozwiązań ruchu liniowego – siłownikach do zastosowań w przemyśle spożywczym.

Wsparciem w doborze rozwiązania może być white paper, opracowany przez Tolomatic, pn.: Ocena siłowników w aplikacjach w przemyśle spożywczym. Można znaleźć w nim dokładny przegląd wszystkich czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Jak działają siłowniki elektryczne przemysłowe — czynniki doboru sprzętu.

Wybór odpowiedniego sprzętu do aplikacji mającej styczność z żywnością powinien być starannie przemyślany. Projektant maszyny powinien przyjrzeć się mechanizmom hydraulicznym i pneumatycznym, a także elektronicznym modułom beztłoczyskowym i siłownikom elektrycznym, aby dostrzec pomiędzy nimi różnicę. Wsparciem w doborze rozwiązania może być white paper, opracowany przez Tolomatic, pn.: Ocena siłowników przemysłowych w aplikacjach przemysłu spożywczego. Można znaleźć w nim dokładny przegląd wszystkich czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Czas dokładniej sprawdzić przemysłowe siłowniki elektryczne – na czym polega ich działanie? Po otrzymaniu zasilania na mechanizm, przy pomocy przekładni, napęd porusza śrubą napędową. Jest ona przymocowana do tłoczyska, które może przesuwać różne obiekty – ładunki.

Tutaj skupimy się na dwóch kluczowych czynnikach doboru rozwiązania ruchu liniowego w środowisku przetwarzania żywności. Pierwszy z czynników to ryzyko zanieczyszczenia, a drugi to wytrzymałość związana z częstym myciem.

Czynnik 1: Ryzyko zanieczyszczenia

Siłowniki hydrauliczne: wyciekający płyn może zanieczyścić produkty, co czyni napędy hydrauliczne bardzo ryzykownym wyborem w przetwórstwie żywności.

Siłowniki pneumatyczne: podobnie jak w systemach hydraulicznych – istnieje wysokie ryzyko wnikania zanieczyszczeń z powietrza w produkty.

Liniowe moduły elektryczne beztłoczyskowe: mają żłobione, nierówne obudowy, które są trudne do czyszczenia i zatrzymują drobiny, które mogą dostać się do żywności.

Siłowniki elektryczne: do ich poprawnego działania nie są potrzebne żadne płyny, ich obudowy mogą być obłe, czyniąc je niezwykle łatwymi w utrzymaniu i czyszczeniu.

Czynnik 2: Wytrzymałość związana z czyszczeniem i zmywaniem

Proces produkcji żywności oraz napojów przy użyciu siłowników przemysłowych wymaga regularnego czyszczenia urządzeń w celu wyeliminowania resztek żywności i mikroorganizmów, które mogą pozostawać na sprzęcie. Mycie często odbywa się pod wysokim ciśnieniem, w wysokiej temperaturze, w obecności pary i żrących środków czyszczących. Wilgoć i żrące roztwory mogą powodować korozję części, uszkadzać obwody elektryczne i pogarszać funkcjonowanie układu. Dlatego siłowniki w aplikacjach spożywczych muszą spełniać kilka kryteriów.

  • Obudowa z materiałów odpornych na korozję – stal nierdzewna (głównie typy 304 i 316) może być stosowana jako materiał obudowy siłowników, silników i łączników. Powłoki epoksydowe klasy spożywczej mogą sprawdzić się w niektórych przypadkach. Uszczelki muszą być również odporne na korozję i często wykonane są z Vitonu®. Wymagany stopień ochrony w aplikacjach do przemysłu spożywczego to IP 67 lub nawet IP 69K.

  • Konstrukcja odprowadzająca wilgoć – Obły kształt minimalizuje ryzyko gromadzenia się wilgoci, drobinek żywności i mikroorganizmów. Kształt w połączeniu z gładką powierzchnią doskonale odprowadza wodę, sprawiając, że żadne zanieczyszczenia nie pozostaną na siłowniku przemysłowym.

  • Ochrona niezbędnych części – obudowa musi chronić elementy takie jak silnik czy śruba przed szkodliwym działaniem wilgoci i środków czyszczących i zapewnić długą żywotność siłownika.

Modele elektryczne mogą być wykonane z materiałów odpornych na korozję w gładkiej obudowie, po której spływa woda. Otwór na tłoczysko może być uszczelniony w ochronie przed wnikaniem wilgoci i drobinek.

W przypadku beztłoczyskowych napędów liniowych nie ma możliwości uszczelnienia systemu, aby zapobiec przedostawaniu się cieczy do wewnętrznych elementów modułu. Moduły beztłoczyskowe w środowisku zmywania muszą być dobrze osłonięte, jednak ekranowanie często zwiększa koszty instalacji.

Powyższa krótka analiza wskazuje, że najlepszym wyborem do aplikacji w przemyśle spożywczym są siłowniki elektryczne. Jakie rozwiązania dostępne są w naszym asortymencie?

Siłowniki elektryczne przemysłowe – nasze rozwiązania

Tolomatic oferuje różnorodne siłowniki elektryczne, które spełniają potrzeby producentów żywności i napojów.

Przegląd rozwiązań prezentuje poniższe wideo.

Linia siłowników ERD to dwa modele – ze stali nierdzewnej ze zintegrowanym silnikiem (ERD-SS2) oraz siłownik higieniczny ERD Hygienic.

  • Przemysłowe siłowniki elektryczne ze stali nierdzewnej ERD (ERD-SS2) – mechanizm ERD ze stali nierdzewnej ze zintegrowanym serwosilnikiem lub silnikiem krokowym w obudowie ochronnej (ERD- SS2).

Siłowniki elektryczne ze stali nierdzewnej ERD-SS2 - siłowniki elektryczne przemysłowe

  • Higieniczne siłowniki elektryczne ERD ze stali nierdzewnej mają stopień ochrony IP 69K i są zatwierdzone do użytku w przemyśle spożywczym przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Zapewniają siłę ciągu do 35 kN, co czyni je doskonałym rozwiązaniem do aplikacji w branży żywności i napojów, gdzie wymagane są większe. Formuła Your Motor Here pozwala na dobór silnika ze stali nierdzewnej spośród szerokiej gamy producentów, aby uzyskać kompletne higieniczne rozwiązanie.

Higieniczne siłowniki linii ERD Hygienic - siłowniki elektryczne przemysłowe

Tolomatic oferuje także serię zintegrowanych serwosiłowników IMA, która niedawno wzbogaciła się o higieniczny model IMA-ST.

  • Serwosiłownik serii IMA-WP ma stopień ochrony IP 67 i zapewnia bezpieczeństwo w aplikacjach zmywanych pod wodą. Serwosiłowniki IMA mają białą powłokę epoksydową i smarowane są smarem przeznaczonym do zastosowań spożywczych. Złącza, tłoczysko i końcówka tłoczyska siłownika IMA wykonane są ze stali nierdzewnej. To efektywne połączenie siłownika elektrycznego przemysłowego z serwomechanizmem.

Serwosiłownik serii IMA-WP - siłowniki elektryczne przemysłowe

  • Już w ofercie Tolomatic: higieniczny siłownik IMA-ST ze zintegrowanym serwonapędem łączy najlepsze rozwiązania do zastosowań spożywczych, takie jak: obudowa ze stali nierdzewnej typu 316, uszczelki / o-ringi zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), spawane złącza, obłe, gładkie krawędzie oraz stopień ochrony IP 69K.

siłownik IMA-ST - siłowniki elektryczne przemysłowe

W ofercie Tolomatic znajduje się też przemysłowy siłownik elektryczny RSX o ekstremalnej sile działania z elementami przystosowanymi do pracy w warunkach zmywania. Tłoczysko, końcówka tłoczyska, złącza wykonane zostały ze stali nierdzewnej typu 316. Siłownik pokryty został białą farbą spożywczą i smarowany jest smarem do zastosowań spożywczych. RSX ma stopień ochrony IP 67.

Siłownik elektryczny RSX Tolomatic

Oryginalna wersja artykułu pochodzi z bloga Tolomatic i można ją znaleźć pod adresem: https://tiny.pl/td8d5

Polska wersja publikowana jest za zgodą Tolomatic.