Przenoszenie ciężkich ładunków w odlewniach czy zasilanie prasy do formowania metali, to tylko dwa spośród wielu przykładów zastosowania siłowników dużej mocy w przemyśle. Niezależnie od aplikacji, konstruktorzy zawsze stoją przed wyborem rodzaju śruby w siłowniku elektrycznym. Śruba kulowa czy rolkowa? W tym artykule rozwiewamy wątpliwości.

Wyróżniamy kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze śruby:

  • cykl pracy: stosunek czasu pracy siłownika do całkowitego czasu cyklu;

  • żywotność: całkowita liczba cykli, które wykona siłownik;

  • powierzchnia: przestrzeń, jaką zajmie siłownik;

  • budżet: całkowity koszt posiadania (TCO) siłownika;

Technologie śruby w siłownikach elektrycznych

  • Śruby rolkowe mają precyzyjnie szlifowane gwinty w kształcie trójkąta, które pasują do precyzyjnie szlifowanych gwintowanych rolek w nakrętce. Śruba ma mały skok, co zapewnia wiele punktów styku i duży promień. Rezultatem jest mniejsze obciążenie na punkt styku.

 

Śruba rolkowa

 

Śruby te mogą bardzo dobrze przenosić siły, ponieważ rolki mają znaczny kontakt z gwintami śrub.

  • Śruby kulowe nazwane są w ten sposób od łożysk kulkowych recyrkulacyjnych, które wpasowują się pomiędzy łukowe gwinty śrubowe oraz odpowiadające im gwinty w nakrętce. 

Śruba kulowa

Te śruby mają mniej punktów styku i są mniej skuteczne w przenoszeniu siły. Choć zwykle są głośne, ich niska cena i niezawodność czynią je dobrym wyborem do aplikacji o umiarkowanie dużym ciągu i prędkości.

Porównanie rodzajów śrub w siłownikach

Jak wypadają śruby rolkowe i kulowe w odniesieniu do wymienionych wyżej czynników decydujących o wyborze?

  • Cykl pracy: śruby rolkowe doskonale sprawdzają się w aplikacjach o ciągłym cyklu pracy, śruby kulowe będą lepsze do krótszych cykli.
  • Żywotność: wyższa nośność dynamiczna śruby rolkowej sprawia, że ma ona dłuższą żywotność niż śruba kulowa.

Dynamic Load Rating (DLR) – nośność dynamiczna, to termin oznaczający najwyższe obciążenie jakie uniesie śruba, osiągając milion obrotów przy znamionowej trwałości i 90-procentowej niezawodności. DLR określany jest przez producenta siłownika.

  • Powierzchnia: śruba rolkowa “mieści” więcej mocy w bardziej kompaktowym “opakowaniu”.
  • Budżet: potrzeba dokładniejszej analizy, aby określić, który rodzaj śruby jest bardziej opłacalny dla danej aplikacji. Śruby kulowe są tańsze w zakupie, a w odpowiedniej aplikacji całkowity koszt posiadania śruby kulowej także może być niższy. Jednak jeśli śruba kulowa nie sprosta wymogom aplikacji, siłownik ze śrubą rolkową, mimo wyższej ceny początkowej, będzie lepszym rozwiązaniem, bardziej opłacalnym na dłuższą metę. 

Siłowniki dużej mocy Tolomatic

Oferujemy pełen zakres siłowników dużej mocy, wiele z nich zarówno w opcji ze śrubą kulową, jak i rolkową. Maksymalna siła naszych siłowników to 178 kN w modelu RSX096P.

Nadal masz problem z wyborem śruby? Nasz zespół pomaga w doborze siłownika do odpowiedniej aplikacji. Skontaktuj się z nami.

Oryginalna wersja artykułu pochodzi z bloga Tolomatic i można ją znaleźć pod adresem: https://www.tolomatic.com/blog/artmid/843/articleid/302/electric-high-force-linear-actuator-choices-ball-vs-roller-screw