Symulator ruchu – Tolomatic

Producent: Tolomatic
Produkt: Siłownik IMA

Opis aplikacji:

Symulator ruchu wysokich częstotliwości – zakres do 25 mm, przyspieszenie 4 G/s, siła ciągu do 4448 N, montaż pod kątem.

Wyzwanie:

Producent maszyn do symulacji ruchu chciał zastąpić istniejący układ hydrauliczny siłownikiem elektrycznym, aby symulować drgania (częstotliwości od 30-50 Hz) i inne zakłócenia występujące w rzeczywistych sytuacjach w lotnictwie i obronie. Dzięki systemowi hydraulicznemu można osiągnąć ruchy wysokiej częstotliwości, jednak taki układ wymaga regularnej konserwacji z powodu wycieków i bywa zbyt hałaśliwy w środowisku treningowym. Dodatkową motywacją producenta do wymiany systemu hydraulicznego na elektryczny była konieczność eliminacji zewnętrznych systemów chłodzenia wodą.

Rozwiązanie:

Liniowy serwosiłownik IMA firmy Tolomatic łączy w swej konstrukcji serwosilnik i śrubę rolkową, eliminując wszelkie sprzęgła, skrzynie biegów, paski rozrządu i adaptery. Umożliwia to przenoszenie wysokiej częstotliwości do jednej kompaktowej konstrukcji. Zanim serwosiłownik IMA44 został zamontowany w aplikacji klienta, przeszedł serię testów w laboratorium inżynieryjnym Tolomatic w celu spełnienia wymagań klienta odnośnie dopuszczalnych limitów temperatury siłownika i okresów smarowania. Dzięki konstrukcji serwosiłownika IMA, klient był w stanie wymienić układ hydrauliczny bez większych zmian w konstrukcji aplikacji.

Korzyści dla klienta:

  • Wysokowydajny, dynamiczny siłownik elektryczny, który może zapewnić wysokie częstotliwości drgań;
  • Dłuższa niż w tradycyjnych siłownikach elektrycznych żywotność, dzięki wykorzystaniu śruby rolkowej i sztywnemu połączeniu śruba-serwosilnik;
  • Eliminacja wycieków, zminimalizowanie konserwacji, znaczne zmniejszenie hałasu;